Yeni Lise Konsepti

Yeni lise konsepti: SABAH 9-AKŞAM 9

Lise öğrencilerinin birçoğu okulda başarılı olmasına ve sınav hazırlıklarının iyi gitmesine rağmen eve gittiğinde odaklanamamaktan şikâyetçidir.  Ayrıca sınav hazırlığı yapmak için okula devam ederken bir yandan da okul çıkışlarında ve hafta sonları kurslara gitmek öğrenciler için başka bir sorun haline geliyor.  Okul ve kurs öğretmenlerinin sınav hazırlık sürecine bakışları farklı ise sistem ve zihinler iyice karışıyor. Karışık bir zihinle mutsuz bir lise yaşantısı özelikle lise yaş grubu üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor.

Bu karmaşadan çıkabilmek ve öğrencilerimizin makûs talihini değiştirme kaygısıyla oluşturduğumuz SABAH DOKUZ –AKŞAM DOKUZ sistemi öğrenciyi ve akademik ihtiyaçlarını ön plana alıyor, mutlu olabilecekleri bir lise yaşantısı vaat ediyoruz. Bu yaşantıyı sağlarken öğrencilerimizin hayata hazırlanmalarını sağlamanın, onların öz yeterliliklerini yükseltmek, özgüvenlerini artırmak, kültürlü bireyler olmasını gerekliliğine inanıyoruz. Öğrencilerimizin sınava yönelik kaygılarını azaltırken okulda güzel zaman geçirmeleri için bireysel ilgileri doğrultusunda okulumuzda var olan sosyal ve sportif aktivitelere yönlendirip kendilerini gerçekleştirme imkânı tanıyoruz.

Öğrencilerimizin akademik gelişimini derse katılımı, dersi tekrar etmesi ve pekiştirmesi etkiliyorsa bu süreçlerin hepsinin okulda yapılmasıyla birçok yükü kaldırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda etkililiği artırılmış, sadeleştirilmiş bir eğitim programıyla öğrencilerimizin okul derslerini planlayarak günlük sekiz saat ders veriyoruz. Bu dersler sırasında öğrencilerimiz bazı konularda sıkıntı yaşıyorsa ders ve konu fark etmeksizin bireysel çözümler (birebir dersler, küçük grup çalışmaları vb…) üretiyoruz. Böylece öğrencilerimizin iyi bildiği/kavradığı konularla/derslerle zaman kaybetmesini engelliyoruz. Öğrencilerimizin mevcut konuları kavrama durumunu ölçerek eksiklerini belirleyip katılması gereken etütlerin planlamasını yapıyoruz.

Dersler ve etütler tamamlandıktan sonra ise okulumuzda oluşturduğumuz bireysel çalışma alanları ile öğretmenler eşliğinde kendi çalışmalarını yapma olanağı sunuyoruz. Temel hedefimiz öğrencilerimizin eve ders götürmemesi. Her evde öğrenciler ve aileleri arasında bir gerilim nedeni olan “dersin yok mu?” sorusunu ortadan kaldırmak…