Hem Tarihi Hem Coğrafi Güzellikler Denilince Akla İlk Gelen Yer; KAPADOKYADAYIZ

 

Cevizli kampüsü okul müdürümüz Ali Haydar Baytekin ve müdür yardımcımız Serkan Temel  ile 3 öğretmen ve 48 öğrenci Kapadokya’ya gezi düzenledik. Meslek dersi öğretmenlerimizden Esra Gizem Yazar, tarih öğretmenlerimizden Tuğba Kuşçu  ve coğrafya öğretmenlerimizden Mustafa Soylu’nun da katılımıyla düzenlenen gezi de öğrenciler tarihi ve coğrafi özellikleriyle ünlü Kapadokya bölgesini  yerinde görmüş ve öğretmenlerinden dinlemiş oldular.

Gezimizde IHLARA VADİSİ’ndeki küçük bir çayı ve içerisindeki Yılanlı Kilise, sümbüllü kilise gibi asırlar öncesinden günümüze gelen tarihi mekanlar ; güzelliğiyle her gören insanın bir daha görmek istediği NARLIGÖL KRATER GÖLÜ ve jeotermal alanı; Kapadokyanın çatısı UÇHİSAR KALESİ; hala o zamanın şartlarıyla nasıl yapıldığı gizemini koruyan DERİNKUYU YER ALTI ŞEHRİ; tıpkı bir çekirdek aile gibi yüzyıllardır ziyaretçilerini bekleyen ÜÇ GÜZELLER; Uçhisardan başlayıp göremeye kadar uzanan güvercinlerin gelin gibi süzüldüğü ve ağaçların nazar boncuklarıyla süslenip gökyüzüyle buluştuğu  GÜVERCİNLİK VADİSİ; Kapadokyaya taht kurmuş olan ve Kapadokya denilince akla ilk gelen PERİ BACALARI; yüzyıllar boyunca farklı uygarlıklara ve birçok manastıra ev sahipliği yapan GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ;  bölgenin en önemli ilçelerinden ÜRGÜP; toprağın sanata dönüştüğü yer AVANOS;  Chez ustasından ellerinden yapılan çömlekleri ve ÇÖMLEK ATÖLYELERİNİ; sadece derslerden değil yerinde de görmüş ve dinlemiş oldular. Kapadokyanın ünlü balonlarını sabah güneşin doğuşuyla izlediler ve herkes gibi Kapadokyanın büyüsüne kapıldılar.

Kapadokyanın en güzel mekanlarından yer altı şehrini anımsatan hem görsel olarak hem da damak tadıyla Anadolunun eşsiz tadlarına bakan öğrenciler bir daha gelmek için sabırsızlandıklarını söylediler.

Öğrencilerimiz için gezi hem dinlenmek için hem de arkadaşlarıyla eğlenmek için iyi bir fırsat oldu. Gezi sırasında ’’Benim gözümden Kapadokya’’ adlı eğlenceli bir fotoğraf  yarışması düzenlendi. Öğrenciler birbirleriyle en güzel fotoğrafı çekmek için yarıştılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir