Eğitimde Meteoroloji Günleri  

Dora Sağlık Meslek Liseleri Cevizli Kampüsümüzde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden yetkili Bayram Doğanı ağırladık. Türkiye’deki meteorolojik hizmetler konusunda tek yetkili kurumdan meteorolojik olayları dinledik.

Meteorolojinin akıllı telefonlar için geliştirdiği uygulamayı anlattı. Uygulamayı indirmeleri için öğrencilere yardımcı oldu. Öğrencilerden yerli yapım uygulama için destek istediler.

Öğrenciler meteoroloji nasıl kuruldu, neler yapar, %90 a varan  tahminler nasıl yapılır, bilgi desteği , radyo meteoroloji, yer gözlemleri, meteorolojik gözlemler, havaalanı gözlem sistemleri, yüksek atmosfer gözlemleri hakkında bilgi aldılar.

Meteoroloji bizi hayatın her alanında etkilediğinden bahsettiler. Yenilebilir kaynakların en iyi şekilde kullanılması için enerji, balıkçı av mevsimi en fazla karla dönebilmesi için denizcilik ve ekonomi,  çiftçinin en az zararla ürünlerini toplaması için tarımda, çevre, insanların hava şartlarına uygun giyinebilmesi için sağlık, ülkemizde kışın kayak yazın deniz turizmi yani dört mevsim tatil yapabilmek için turizmde, ülkemizde bu yıl yaşanan dolu tutulmasından etkilenmemek için sigorta, yazın yangınlara karşı dikkatli olmak için orman, maçların iptali söz konusu olunca spor yani meteoroloji her zaman hayatımızın her yerinde olduğundan bahsettiler.

Tabiki öğrencilerin merak ettiği en büyük konu ‘’ bu yıl kar tatili olacak mı?’’. Meteoroloji yetkilisi öğrencilere bu konuda kötü haberler verdi. Kar tatili hangi zamanlarda yapılır, valilik ile ortak  çalışmalarını anlattılar.

Hava tahminlerinin yapıldığı hava balonunu gözlemlemek için öğrencileri  meteoroloji 1. bölge müdürlüğüne davet ettiler.

Gençler meteorolojiyi öğrenin havanız olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir