Verimli Ders Çalışma Yöntemlerini Biliyor muyuz?

Rehber öğretmenimizin düzenlemiş olduğu seminerde ‘’ Verimli Ders Çalışma ve Motivasyon ’’konularını öğrencilerimize bir seminer eşliğinde aktardık.

Düzenli bir çalışma ortamı öğrenmeyi kolaylaştırır ve ayrılan zamanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanır.
Çalışma ortamını (kendi odan ya da evde düzenleyeceğin bir çalışma köşesi) dikkatini dağıtacak nesnelerden arındır. Dikkatinin gözle kulak arasında bölünmesine engel olmak için TV, tablo, poster gibi eşyaları kaldır. Çalıştığın yerin havasının temiz, ısısının normal ve aydınlatmasının iyi olmasına özen göster. Masanı düzenli tut. Ders araç gereçlerini önceden hazırla. Çalışmaya başlamadan önce yiyecek, su, tuvalet, giyim ihtiyaçlarını gider. Çalışma yerinin masan olmasına özen göster. “Ben yatarak daha iyi çalışıyorum” diyerek kendini kandırma.
Artık çalışmaya başlayabilirsin. Kararlı ol, masana geç ve çalışmaya başla. Hemen başla. Başladıktan sonra devamı gelecektir. Hedeflerini düşün. Bu hedefler sana çalışma gücü ve motivasyon verecektir. Sakın “İlham gelsin” diye bekleme. Önce çalış. Başarı arkasından gelecektir. Başarılı olunca ders çalışma isteğin artacaktır.
Gerçek başarı, hayallerini ve isteklerini tanımlayıp onları gerçekleştirmek için çalışmakta gizlidir. Doğuştan getirdiğin kapasiteni değiştiremezsin. Ama var olan kapasiteni geliştirmek için çalışırsan, öğrenme düzeyini yükseltebilirsin.

DİKKATİN ÇOK ÇABUK MU DAĞILIYOR? 
MİNİ ANKET 
Aşağıda sıralanan önermelere “evet” ya da “hayır” cevabını ver.
• Çalışırken gereksiz ayrıntılara dalıyorum. Evet- Hayır
• Öğrenmem gereken bilgiler çok zor ve karışık geliyor. Evet- Hayır
• Duygusal sorunlarım var. Evet- Hayır
• Önceki yıllardan eksiklerim var. Evet- Hayır
• Amaçsız ve düzensiz çalışıyorum. Evet- Hayır
• Sık sık hastalanıyorum. Evet -Hayır
• Çalışma ortamımda beni olumsuz etkileyen uyarıcılar var. Evet Hayır
• Bazı küçük sorunlar nedeniyle kafam karışıyor. Evet Hayır
Bu mini ankete verdiğin cevaplarda “evet”ler daha çok ise, dikkatini toplamak konusunda zorlandığını söyleyebiliriz. Ancak unutma ki, kendine güvenini ve konsantrasyonunu bir gecede kazanman mümkün değildir. Doğaldır ki, sıkıntılar ve sorunlar yaşayabilirsin. Önemli olan bunları aşmak için neler yapabileceğini belirlemek ve kararlılıkla harekete geçmektir. Eğer bunları yapamıyorsan rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir